sobota, 26 listopada 2011

kołderka która miała być obrusem

Myślałam o obrusie. Powycinałam elementy. Trochę dziubania z tym było, bo w sumie cały wczorajszy wieczór wycinałam i zszywałam a dzisiejsze popołudnie kończyłam - dołożyłam wypełnienie i podbicie. Niestety gramatura wypełnienia sprawiła, że zamiast obrusa jest to bardziej kołderka czy kocyk. Jeszcze nie wiem czy sprezentuję komuś, czy zostawię. Wymiary: 73/137 cm. Wygląda następująco:


środa, 23 listopada 2011

longies

Zapomniałam, że swojego czasu robiłam też wełniany otulacz z długimi nogawkami - longies.



Początek robi się jak otulacz ze ściągaczami, tylko po prostu nie robimy ściągacza, tylko dorabiamy nogawki prawymi oczkami na drutach skarpetkowych aż osiągniemy pożądaną długość i dopiero koniec wykańczamy ściągaczem (2xP 2xL) i zakańczamy luźno.

wełniany otulacz ze spódniczką

Znalazłam w second handzie wełnę superwash. Stwierdziłam, że nie może się zmarnować. Zrobiłam dla małej wełniany otulacz ze spódniczką. Na lato będzie jak znalazł.

  A tu zdjęcie "w akcji"

Zrobiłam też taki dla znajomej


PRZEPIS
co potrzebujesz
- druty na żyłce - 2 pary - mniejsze i większe. (Ja używałam 2,5 i 4)
- wełna - 100 - 150g w zależności od rozmiaru
- znacznik
- igła dziewiarska
próbka: 20 oczek = 10cm i 24 rzędy = 10cm (brałam podwójną nitkę)
skróty:
P - prawe
L - lewe
o. - oczko
P2R - dwa oczka razem na prawo
L2R - dwa oczka razem na lewo
PPT - oczko przerabiamy na prawo raz od przodu a raz od tyłu (w ten sposób z jednego oczka robią nam się dwa)
LPT - oczko przerabiamy na lewo raz od przodu a raz od tyłu (w ten sposób z jednego oczka robią nam się dwa)
(przepis podaję na rozmiar około 6-9 kg)
OTULACZ:
Na mniejszych drutach nabierz 72 oczka i połącz do robienia wkoło (uwaga, żeby nie skręcić oczek). Zaznacz początek rzędu (będzie to jednocześnie zaznaczenie tyłu otulacza).
Zrób ściągacz (2P, 2L) aż osiągniesz 3,5 - 4 cm
Teraz ściągacz lekko się zmieni - poszerza się lekko bez zmiany ilości oczek (jeżeli nie chcecie to nie musicie zmieniać wzoru - możecie wtedy kontynuować 2xP, 2xL aż całość osiągnie 10cm)
*3P L P L P L* - przez 5 rzędów
3P *L P L 5P* (powtarzaj między * aż zostanie 5 oczek ) L P L 2P - przez 5 rzędów
zmień na większe druty i zrób cały rząd lewych oczek
Teraz robimy 18 rzędów dżerseju (cały czas prawe)
Zacznij otwory na nogi - 19P, zakończ następne 5 o., 25P, zakończ następne 5 o., 16P. Usuń znacznik.
Rób prawe oczka aż zostaną dwa przed spuszczonymi, przenieś nitkę do przodu, przełoż następne dwa o. na prawy drut, obróć robótkę, przenieś nitkę do przodu i zrób L2R. KOntynuuj dżersejem aż do 2 o. przed spuszczonymi. Przenieś nitkę do przodu. Przełóż dwa o. na prawy drut, obróć robótkę, przenieś nitkę do tyłu i zrób P2R. Kontynuuj ten fragment tak długo, aż zostanie 18 o. Zostaw te oczka na drucie (nitkę obetnij).
Wracamy do przodu otulacza - dołącz nową nitkę i rób prawe aż zostaną dwa o. przed spuszczonymi, przenieś nitkę do przodu, przełóż dwa o. na prawy drut, obróć robótkę, pzenieś nitkę do przodu, L2R. Rób lewe oczka aż zostaną 2 o. przed spuszczonymi, przenieś nitkę do tyłu, przełóż 2 o. na prawy drut, przenieś nitkę do przodu, P2R. Kontynuuj ten fragment aż zostanie 18. oczek
Kontynuuj dżersejem te 18 oczek aż otwory na nóżki osiągną około 25cm w obwodzie. Zostaw długą nitkę do zakończenia - zakańczamy sposobem tzw. kitchener  - łączymy dwa rzędy oczek w kroku. (link do tego sposobu - http://www.youtube.com/watch?v=I7jIzwO5Nv4)
SPÓDNICZKA
Podnieś i nabierz 72 lewe oczka u góry otulacza.
Cały rząd prawych.
Cały rząd PPT - osiągniesz 144 o.
*11P, L* - przez 4 rzędy
*11P, LPT - osiągniesz 156 o.
*11P, 2L* - przez 4 rzędy
*11P, L, LPT* - osiągniesz 168 o.
*11P 3L* przez 4 rzędy
*11P, L, LPT, L* osiągniesz 180 o.
*11P, 4L* - przez 4 rzędy
*11P, 2L, LPT, L* - osiągniesz 192 o.
*11P, 5L* przez 4 rzędy.
Zakończ we wzorze (tam gdzie prawe to na prawo, gdzie lewe to na lewo).
Można też zrobić "sznurek" do przeciągnięcia wzdłuż talii (na szydełku czy jak kto chce)

Kolejny prezent :)

Naprawiłam maszynę, a właściwie mama mi pomogła, bo ja nie dałam sama rady jej okiełznać. Wynikiem czego skończyłam prezent dla małej Ali: zabawka do mamlania i bawienia się wstążeczkami i wąsami.


Patchworkowe maty stołowe

Siadłam wreszcie do maszyny:) Zbliżają się święta, więc część prezentów na pewno będzie handmade'owa. Na pierwszy rzut poszły maty stołowe. To mój pierwszy raz z patchworkiem, więc jest jeszcze trochę niedociągnięć, ale przynajmniej wiem na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim zamiast spinać szpilkami lepiej jest sfastrygować wszystko - wtedy na pewno nic się nie przesunie! Zajmuje to trochę więcej czasu, ale efekt to wynagrodzi.




Róże z liści

Święto zmarłych. Postanowiłam wykorzystać jesienne dary natury i zamiast wydawać pieniądze sama zrobić bukiety.


Robi się je z liści klonu, tylko muszą być ładne i bez dziur. Potrzeba ich dość dużo - około 3-4 na jeden kwiat. Składamy liść na pół w poprzek głównego nerwu i zwijamy w tutkę, a potem każdy kolejny już formujemy jako płatki. Na koniec związujemy sznureczkiem.

Sukienka

W niedzielę idziemy na złote gody do moich dziadków. Jako, że nie mam za bardzo kasy na sukienkę dla młodej, a jednocześnie nie chciałabym jej ubierać w żadne szeleszczące sukienki postanowiłam zrobić jej sukienkę na drutach. zostało mi mnóstwo wełny z robienia otulaczy, więc nawet nie musiałam kupować. Tu zdjęcie w stanie spoczynku:

 zdjęcia w akcji:

i jak zwykle przepis:
Włóczka Alize Cashmira różne kolory
rozmiar: 18 miesięcy
druty na żyłce rozmiar 4
znaczniki
skróty:
P - prawe oczka
L - lewe oczka
Rz. - Rząd
PPT - przerabiamy oczko dwa razy na prawo - raz przez przednią pentelkę, a raz przez tylną (w ten sposób dodajemy oczko)
LPT - przerabiamy oczko dwa razy na lewo - raz przez przednią pentelkę, a raz przez tylną
PZ - przekładamy znacznik
Początkowo robimy tam i z powrotem, a dopiero potem w koło

Nabieramy 40o.
Rz. 1: 2P, znacznik, 8P, znacznik, 20P,znacznik, 8P, znacznik, 2P (to dzieli nam sukienkę na lewy przód, rękaw, plecy, drugi rękaw i prawy przód)
Rz. 2: wszystkie o. P
Rz. 3 (zaczynamy dodawanie oczek): PPT, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 o. przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 o. przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, PPT
(dodajemy zawsze do pierwszego oczka w rzędzie, przed i po każdym znaczniku i do każdego ostatniego oczka w rzędzie)
Rz. 4: wszystkie o. P
rz. 5: PPT, prawe aż zostanie 1 o. przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 o. przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 o. przed znacznikiem, PPT, PZ, PPT, P aż zostanie 1 o. do końca rzędu, PPT
rz. 6: 4P, L aż zostaną 4 oczka, 4P
Powtarzamy rzędy 5 i 6 aż łącznie będzie 16 sekwencji (powtórzeń). Ostatecznie układ oczek pomiędzy znacznikami będzie taki: 34/40/52/40/34
następny rz.: PPT, Prawe aż do znacznika, przekładamy następne 40 o. (te między znacznikami) na jakiś holder, albo kawałek włóczki - to będzie jeden rękaw, 52P, przedkładamy następne 40 o. na holder, 33P, PPT
rz.: 4P, L aż zostaną 4 o., 4P
rz.: PPT, P do przedostatniego o., PPT (teraz razem powinnyście mieć 124 o. bez tych na holderach)
Nie obracamy roboty!
Patrząc prawą stroną do siebie przełóż pierwsze 20 o. z lewego drutu na drut pończoszniczy i zacznij prawe oczka żeby połączyć w koło robotę, P aż zostaną 22 o.
Przerób pozostałe 20 o. razem z tymi z drutu pończoszniczego (16P, 4L) (drut pończoszniczy powinien być za drutem na żyłce, przerabiamy przez przednią pentelkę przedniego oczka i tylną tylnego oczka tak, jakby to było jedno oczko! - to nam skrzyżuje przód sukienki w to kimono")
P aż do pachy, znacznik
rz. P
rz. L
powtarzamy ostatnie 2 rz. 7 razy, albo aż uzyskacie preferowaną długość.

Teraz przechodzimy do sukienki:
1 rz.: Wszystkie oczka PPT
rz. 2 - 9: *7P, L* (powtarzamy aż do końca rzędu)
10 rz.: *7P, LPT* (powtarzamy aż do końca rzędu)
rz. 11 - 18: *7P, 2L* (powtarzamy aż do końca rzędu)
19 rz.: * 7P, L, LPT* (powtarzamy aż do końca rzędu)
rz. 20 - 27: *7P, 3L* (powtarzamy aż do końca rzędu)
rz. 28: *7P, 2L, LPT* (powtarzamy aż do końca rzędu)
rz. 29 - 36: *7P, 4L* (powtarzamy aż do końca rzędu)
rz. 37: *7P, 3L, LPT* (powtarzamy aż do końca rzędu)
rz. 38 - 45: *7P, 5L* (powtarzamy aż do końca rzędu)
zakańczamy we wzorze (dość luźno)

Rękawy: - nabieramy 20 o. z jednego holdera i podnosimy (nabieramy) 4 oczka spod pachy na druty pończosznicze nr 4 (pamiętajcie zaznaczyć początek rzędu znacznikiem) i robimy 3 rzędy ściegiem rowkowym (francuskim) czyli pierwszy rząd prawe, drugi lewe i trzeci prawe. Zakańczamy na lewo. Drugi rękaw tak samo. (Jeżeli chcecie długi rękaw z takim zakończeniem, to wystarczy robić cały czas oczka na prawo aż uzyskacie pożądaną długość i zakończenie jak wyżej)
wciągamy wszystkie wolne nitki
Tada:)

Oczywiście sukienkę można wcześniej skończyć - wszystko zależy od tego jaką chcecie długość.

wełniany otulacz z nogawkami (majciochy)

Trochę zmodyfikowałam poprzedni pomysł, żeby nóżki mogły mieć więcej swobody - bardziej funkcjonalny przy chodzących dzieciach.


PRZEPIS
wełna 100% 7 oczek to 2,5 cm, 7 rzędów to 2,5 cm
rozmiar około 11kg

Nabieramy 104 oczka na druty skarpetkowe rozmiar 2 i dzielimy na 4 równe części (po 26 o. na drut). Robimy 14 rzędów ściągacza 1P, 1L
Dodajemy krótki rząd - 26 o. ściągacza, W&T (wrap and turn - obracamy robotę), 52o. ściągacza, W&T i wracamy do początku rzędu ściągaczem.
*3P 1L 1P 1L 1P 1L* powtarzamy sekwencję między gwiazdkami przez 7 rzędów
Dodajemy krótki rząd techniką jak wyżej tylko we wzorze
5P *1L 7P* powtarzamy sekwencję aż zostaną nam 3 o. do końca rzędu i wtedy robimy 1L 2P - powtarzamy to przez kolejne 6 rzędów (razem 7)
Dodajemy krótki rząd techniką jak wyżej tylko w tym wzorze
Zmieniamy druty na żyłkę rozmiar 4 i robimy 26P marker, 52P, marker, 26P - robimy cały czas prawe aż otulacz będzie miał od samej góry około 16cm (nie musicie zaznaczać początku rzędu, bo nitka z nabierania oczek będzie wam go wskazywała)
Potem prawe aż do pierwszego markera, zakańczamy 5o., prawe aż zostanie 5o. do następnego markera, zakańczamy 5o.
Robimy teraz tył otulacza:
prawe, 2 ostanie oczka razem na prawo, obracamy i robimy same lewe, a dwa ostatnie w tym rzędzie przekładamy na prawy drut i robimy razem na lewo lewym drutem. Powtarzamy te dwa rzędy aż zostanie nam na drucie 27 oczek. Zostawiamy dłuższą nitkę, a resztę odcinamy i przechodzimy do przodu otulacza.
Dołączamy nitkę i robimy dokładnie to samo co wyżej aż zostanie na drucie 27o. Potem robimy cały czas na zmianę rząd prawych, rząd lewych (te 27 o.) aż przód otulacza osiągnie długość tyłu.
Łączymy w kroczu szwem tzw."kitchener"
Podnosimy oczka wokół otworów na nogi na druty skarpetkowe rozm. 3 i robimy 5 rzędów ściągacza 1P 1L, a potem 5 rzędów ściągacza na drutach nr 2, zakańczamy LUŹNO!
Gotowe!

kolejne pieluszki onesize

Szyłam dzisiaj pieluszki one size z wszytymi wkładami. Oto piękny stosik:

i kolejne







Nowe pieluszki:)

Uszyłam na zamówienie pieluszki formowane z wszytym wkładem. Aż jestem z siebie dumna, więc muszę je zaprezentować.




Składają się z dwóch warstw bawełny, jednej warstwy flaneli i wkładu z dwóch warstw froty. Rozmiar uniwersalny - regulujemy go poprzez wywijanie przedniej części pieluszki.

Słoneczne pieluszki

Dorwałam na wczorajszym polowaniu świetną bawełnę i kocyk polarowy. Postanowiłam więc uszyć kolejne pieluszki. Polar jest od środka, więc dziecko nie czuje, że ma mokro (polar odciąga wilgoć do środka a sam pozostaje suchy). Tadam:



Te cztery to rozmiar noworodkowy od około 3 - 6 kg. Zostało mi jeszcze materiału na 8 pieluch w rozmiarze S - około 5 - 11 kg.

wełniany otulacz ze ściągaczami

Przyznaję, że wzorowałam się na podobnym otulaczu Disana. Nie jest dokładnie taki sam, ale ważne, że mój:) Wełna 100% Alize cashmira kolor wrzosowy. Naszło mnie, bo kupiłam dużo wełny i będę teraz trochę produkować :P




PRZEPIS
co potrzebujesz? - druty na żyłce rozmiar 4 i zestaw drutów "skarpetkowych" (czyli 5 dwustronnych drutów) rozmiar 2
50g wełny 100% gdzie 20 oczek i 24 rzędy to kwadrat 10x10cm
2 znaczniki

Skróty:
o. - oczka
P - prawe
L - lewe
D - dodaj 1 oczko (najlepiej poprzez nabranie pomiędzy oczkami od przodu i przerobienie na prawo przez tylną część tego oczka - wtedy włóczka się skręci i nie będzie dziurki)
W&T - technika "wrap & turn" Przy prawych oczkach przekładamy nitkę do przodu, ściągamy oczko z lewego drutu na prawy, przekładamy nitkę do tyłu, dajemy oczko z powrotem na lewy drut, obracamy robotę (jak przy robieniu na prostych drutach). Przy lewych oczkach przekładamy nitkę do tyłu, ściągamy oczko z lewego drutu na prawy, przekładamy nitkę do przodu, dajemy oczko z powrotem na lewy drut, obracamy robotę. (Przykład tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=UfGpKiNfQmk)
dżersej - przy robieniu "na okrągło" - cały czas prawe, przy robieniu na drutach prostych - jeden rząd prawe, drugi lewe

ROZMIAR NEWBORN
Nabieramy 76 o. i dzielimy po równo na druty "skarpetkowe" - robimy ściągacz 2P, 2L przez 22 rzędy.
Zmieniamy druty na te większe na żyłce - 38P, znacznik, 38P znacznik - w ten sposób na początku rzędu i w połowie zaznaczamy sobie przód i tył otulacza. Następny rząd P.
Robimy z tyłu otulacza miejsce na pupkę poprzez wrobienie kilku krótkich rzędów tzn.:
8P, W&T, 16L, W&T
Potem P aż do 12 za znacznikiem, W&T, 24L, W&T
P aż do 16 za znacznikiem, W&T, 32L, W&T
(Jeśli ta technika będzie za trudna można po prostu zrobić 3-4 rzędy więcej dżerseju)
Kontynuujemy dżersejem aż będziemy mieli 5 cm mierzone z przodu(!) otulacza.
Poszerzamy jeszcze trochę dół otulacza:
P aż zostanie 1o. przed znacznikiem, D, przełóż znacznik, D, P aż zostanie 1o. przed znacznikiem, D, przełóż znacznik, D - powtarzamy ten rząd 3 razy (czyli jeszcze 2 razy :) - w ten sposób powstanie nam 12 dodatkowych oczek - 6 z przodu i 6 z tyłu.
Robimy jeszcze 1 - 1,5 cm dżerseju.
Robimy otwory na nogi - P aż zostaną 4o. przed znacznikiem, zakańczamy 8 o. (wyciągamy znacznik), P aż zostaną 4o. przed znacznikiem, zakańczamy 8o. (wyciągamy znacznik) - czyli zakańczamy po 8 oczek z przodu i tyłu otulacza.
Robimy każdą nogę osobno ponownie na drutach skarpetkowych ściągaczem 2P 2L po 14 rzędów każda.
zakańczamy we wzorze (Prawe oczka na prawo, a lewe na lewo).
Zszywamy krocze otulacza.
Lanolinujemy i na pupę HOP!

więcej pieluszek

Ponieważ moja córa ma już 9 miesięcy to co nieco przemyśleń o wielorazowym pieluchowaniu mam i najlepiej sprawdziły się u nas pieluchy na troczki, czyli po prostu wiązane, bo te na rzepy nie wytrzymywały prania na 60 a czasem 90 stopni (rzepy się nie nadawały po kilku praniach do niczego). Tak więc zaczełam szyć pieluszki z troczkami. Oto najnowsze.


 Są to pieluszki formowane typu "kieszonka", czyli do środka musimy włożyć wkład chłonny - ja z resztek materiału użytego do ich szycia (flaneli) zrobiłam wkładki, ale można tam włożyć cokolwiek co chłonie wilgoć - ręczniczki, złożoną tetrę itp. Nie naszywam polarku dla uczucia suchości, ponieważ wychodzę z założenia, że jak lepiej jak dziecko czuje mokro, bo wtedy komunikuje, a jak chcę, żeby nie czuła wilgoci, to na górę po prostu kładę kawałek polaru i po sprawie.